Od czasu do czasu zdarzają się takie sytuacje, że trzeba poddać się leczeniu kanałowemu zębów. Nie da się ukryć, że to bardzo skomplikowana procedura stomatologiczna, która nie zawsze kończy się powodzeniem. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, gdy poszukuje się stomatologa, który przeprowadzi leczenie endodontyczne.
Poznań stomatolog mikroskop
To, co wpływa na powodzenie leczenia kanałowego, to ogromna precyzja i dokładność całej procedury. Podczas leczenia kanałowego lekarz musi bowiem otworzyć ząb, a następnie po usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zęba, zająć się oczyszczeniem kanałów, czyli inaczej korzeni zęba. To etap bardzo skomplikowany, ponieważ kanały mogą być trudno dostępne. Niektóre zęby posiadają więcej kanałów niż zwykle, kanały bywają też na przykład zakręcone, co dodatkowo utrudnia ich oczyszczanie. By można było zrobić to naprawdę dobrze, potrzebny jest mikroskop. To właśnie wtedy lekarz zobaczy wszystko w bardzo dużym powiększeniu, co pozwoli mu wykonać leczenie precyzyjnie.
Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Podczas leczenia kanałowego pod mikroskopem lekarz najpierw odbuduje ząb, który będzie leczony kanałowo, następnie oczyścić kanały, regularnie sprawdzając za pomocą specjalistycznego sprzętu, czy zrobił to dobrze, a następnie zamknie ząb i przygotuje go do odbudowy. Pomimo tego, że wszystko brzmi w tak prosty sposób, niestety leczenie kanałowe proste nie jest. Po drodze mogą pojawić się różne trudności, takie jak na przykład perforacja kanału czy zatrzymanie narzędzia. Niektórzy lekarze specjalizują się też w ponownym leczeniu kanałowym, podczas którego niejednokrotnie naprawiają błędy popełnione przez poprzednich lekarzy. Dochodzi do nich najczęściej wtedy, gdy ząb nie był leczony kanałowo pod mikroskopem. Dlatego właśnie wtedy, gdy planuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem, trzeba wybrać najlepszy gabinet z fachowcem cieszącym się ogromnym zaufaniem ze strony pacjentów. Chociaż leczenie kanałowe nie jest tanie, lepiej dopłacić i wydać więcej za leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Co po leczeniu kanałowym?
Po zakończeniu leczenia kanałowego lekarz czasami zaleca, aby przez kilka miesięcy wstrzymać się z odbudową zęba, tak by dobrze się on zregenerował. Czasami jednak możliwa jest odbudowa na kolejnym spotkaniu po ledwie kilku dniach. Można to zrobić poprzez założenie korony porcelanowej na ząb, dlatego też podczas planowania leczenia kanałowego warto wcześniej uzgodnić z lekarzem kwestie odbudowy i jej wyceny. Są dodatkowe, często niemałe koszty.