Leczenie kanałowe nazywane również endodoncją jest nieprzyjemnym doświadczeniem, którego tak naprawdę można uniknąć. Wiele osób zwleka z wizytą stomatologa aż do chwili, w której pojawia się ból zęba lub otaczających go tkanek – wówczas może dojść do rozległego zapalania miazgi. Jedyną szansą na uratowanie zęba jest leczenie kanałowe Poznań. Jeszcze kilkanaście lat temu leczenie kanałowe było związane z dużym bólem – od tego czasu wiele się jednak zmieniło.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne wymaga specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu stomatolog może precyzyjnie oczyścić, zdezynfekować i wypełnić kanały zęba. Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu stomatolog podejmuje na podstawie wywiadu z pacjentem oraz wykonując zdjęcie rentgenowskie zęba. Następnie pacjent otrzymuje znieczulenie, stomatolog usuwa próchnicę i otwiera kanały zęba. Niewielkie otwory pozwalają na usunięcie miazgi, chemiczną dezynfekcję kanałów oraz ich wypełnienie rozgrzaną gutaperką z dodatkiem uszczelniaczy. Prawidłowo i starannie wykonane leczenie kanałowe Poznań gwarantuje szczelne wypełnienie kanałów. Leczenie kanałowe może być rozłożone na kilka wizyt, ponieważ oczyszczanie jednego kanału trwa około 60 minut, a założenie wypełnienia wymaga oczyszczenia i zabezpieczenia wszystkich kanałów. W czasie trwania leczenia stomatolog zakłada opatrunek leczniczy, który jest zdejmowany przy kolejnym zabiegu.
Czy leczenie kanałowe boli?
Strach przed leczeniem kanałowym wynika z przeświadczenia, iż ten zabieg jest wyjątkowo bolesny. Otóż warto podkreślić, że gabinety stomatologiczne dysponują nowoczesnymi metodami znieczulenia, które całkowicie eliminują ból podczas zabiegu. Zwykle stosuje się znieczulenie domiazgowe, dokostne lub przewodowe, chociaż w dużej mierze zależy to od stopnia rozwoju stanu zapalnego oraz od budowy leczonego zęba. Silniejsze znieczulenie stosuje się np. w przypadku ostrego stanu zapalnego czy zębów trzonowych mających wiele kanałów. W Przypadku dużego strachu przed zabiegiem, możliwe jest wykonanie leczenia kanałowego pod narkozą – metodę tę stosują większe kliniki, które dysponują opieką anestezjologa. Po usunięciu miazgi z kanału zębowego pacjent może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe lub nadwrażliwość, które powinny ustąpić w kilka dni po zakończeniu leczenia. Kiedy ból nie ustępuje lub wręcz nasila się po leczeniu, należy skonsultować się ze stomatologiem – może to oznaczać komplikację i rozwój stanu zapalnego niebezpiecznego dla całego organizmu.