Leczenie kanałowe budzi strach chyba u każdego pacjenta – spora w tym wina stereotypów utartych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Wówczas zabieg endodoncji był bolesny i wyjątkowo nieprzyjemny. Dziś leczenie kanałowe może przebiegać bez stresu i w znieczuleniu, dzięki któremu pacjent nic nie czuje. Nowoczesne narzędzia zapewniają stomatologom precyzję i co za tym idzie – wysoką skuteczność zabiegu.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Nowoczesne leczenie zębów pod mikroskopem Poznań – Dentysta Biczysko-Murawa pozwala na zachowanie precyzji nawet w tak niewielkiej przestrzeni, jak kanały zębów. Obecnie lekarze mają do dyspozycji szereg narzędzi, dzięki którym ich praca jest znacznie łatwiejsza. Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego stomatolog ocenia stan zęba oraz liczbę kanałów na podstawie badania RTG. Następnie pacjent otrzymuje znieczulenie (do dyspozycji jest kilka metod skutecznego znieczulania), a stomatolog przystępuje do usunięcia próchnicy. Po dotarciu do kanałów zęba, należy je otworzyć – wystarczą niewielkie otwory, by dostać się do wnętrza kanału, usunąć uszkodzoną przez stan zapalny miazgę, oczyścić i zdezynfekować kanał, który następnie wypełnia się gutaperką. Obowiązkowym narzędziem pracy stomatologa jest mikroskop zabiegowy, dzięki któremu obraz wnętrza kanału jest widoczny na dużym monitorze. Ruchy stomatologa są precyzyjne, mikroskop pozwala na sprawdzenie, czy kanał jest całkowicie oczyszczony, dodatkowo oświetla kanały. Po zakończeniu zabiegu lekarz zakłada trwałe wypełnienie – jeśli kanałów jest kilka, leczenie może obejmować kilka wizyt.
Kiedy mikroskop jest konieczny?
Mikroskop zabiegowy znacznie ułatwia pracę przy każdym leczeniu endodontycznym, jest natomiast niezbędny w przypadku bardzo wąskich, nietypowo zbudowanych czy długich kanałów. Bardzo częstym zjawiskiem jest leczenie pod mikroskopem, do którego dochodzi po wykonaniu leczenia kanałowego w sposób tradycyjny, które nie przyniosło jednak zamierzonych efektów. Bez mikroskopu stomatolog nie może mieć pewności, czy kanały zostały w prawidłowy sposób oczyszczone.
Wskazania do leczenia kanałowego
Nie należy odkładać leczenia kanałowego w czasie – będzie to powodowało rozwój stanu zapalnego i w najgorszym razie konieczna może się okazać ekstrakcja zęba. Warto wiedzieć, jakie są objawy zapalenia miazgi zęba:
- Ostry ból – może być tępy lub pulsujący, pojawiający się stale lub okresowo, np. przy jedzeniu.
- Głębokie zmiany próchnicze sięgające do miazgi zęba.
- Uszkodzenia mechaniczne zęba – np. złamania, nadmierne starcie jego korony.