Czym jest leczenie kanałowe zębów?
Leczenie kanałowe, inaczej leczenie endodontyczne, to dział stomatologii zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Miazga to nic innego jak nerwy i naczynia krwionośne znajdujące się wewnątrz komory zębowej odpowiadające za jego odżywianie i unerwienie. Tkanki okołowierzchołkowe to między innymi nerwy i kość otaczająca zęba.
Jaki jest najczęstszy powód leczenia kanałowego?
Najczęstszym powodem leczenia kanałowego są rozległe ubytki próchnicowe. Spowodowane są działaniem bakterii żyjących w naszej jamie ustnej. Żywią się one cukrami z produktów, które spożywamy, w efekcie wydalają kwasy, które swoim silnym działaniem niszczą tkanki zębowe. Leczenie kanałowe jest konieczne w momencie gdy bakterie docierają w głąb zęba, czyli do miazgi. Gdy toksyny zaatakują naczynia krwionośne i nerwy nasz ząb obumiera. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie miazgi zęba, w celu zatrzymania dalszego, niekorzystnego działania bakterii, które w konsekwencji może przyczynić się do uszkodzenia kości. Bardzo ważne jest całkowite pozbycie się zainfekowanych tkanek po to, aby bakterie ponownie nie mogły wznowić swojej destrukcyjnej działalności. W takich przypadkach najczęściej wymagane jest Dentysta Biczysko Murawa leczenie zębów pod mikroskopem Poznań, ponieważ zastosowanie dużego przybliżenia pomaga w odnajdywaniu, oczyszczaniu i dezynfekowaniu kanałów zęba.
Dlaczego mikroskop odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu kanałowym?
Rozróżnić można zęby jednokanałowe jak i wielokanałowe. Te pierwsze to zęby od 3 do 3 w szczęce oraz żuchwie, oczywiście niekiedy zdarzają się wyjątki. Pozostałe zęby mają już dwa i więcej kanałów. Sytuacja w przypadku tych pierwszych nie jest skomplikowana, jednak te drugie wymagają większej uwagi i precyzji, dlatego leczenie zębów pod mikroskopem Poznań odgrywa istotną rolę. Mikroskopowe powiększenie pozwala dostrzec ujścia kanałów, które nie są często widoczne na pierwszy rzut oka. Oczyszczenie i zdezynfekowanie wszystkich obecnych kanałów zębowych jest niezwykle ważne. W przypadku nie doczyszczenia chociażby jednego z nich, ząb po dość kosztownym leczeniu, może po raz kolejny spędzać nam sen z powiek, ze względu na rozwijające się w nim wtórne zapalenie bakteryjne.
Jakie objawy wskazują na konieczność leczenia kanałowego?
Istnieje kilka objawów dających sygnał, że ząb został zainfekowany bakteriami i prawdopodobnie konieczne będzie leczenie kanałowe:
- ostry i tępy ból, nasilający się w pozycji leżącej, głównie wieczorami oraz w nocy;
- nadwrażliwość zęba na ciepło i zimno;
- odczuwanie bólu przy dotykaniu zęba i żuciu;
- zmiana barwy zęba na siną;
- pojawienie się czopu ropnego na dziąśle w okolicy zęba, opuchnięcie tkanek w okolicy zęba, powiększenie węzłów chłonnych.