Innowacje są stopniowo wprowadzane do codziennego użytku. Jeśli jednak taka innowacja udowodni swoją niezbędność i możliwość zastosowania w praktyce, staje się ona swego rodzaju „standardem”. Powszechnym zjawiskiem jest na przykład widok dentysty pracującego „na cztery ręce” z asystentką, choć nie zawsze tak było.
Z pewnością istnieją powody, aby sądzić, że taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku stosowania mikroskopu w praktyce stomatologicznej. Wiele osób mówi wprost, że przyszłość leży w tej technice.
Jak zatem wygląda leczenie stomatologiczne pod mikroskopem?
Zacznijmy od różnicy „zewnętrznej”. Normalny obraz można opisać w następujący sposób: pacjent siedzi na krześle, lekarz pochyla się nad jego głową, a w pobliżu znajduje się asystent, który pomaga w przeprowadzeniu zabiegu.
Jeśli w grę wchodzi mikroskop, wygląda to inaczej: lekarz znajduje się za pacjentem (czasami z boku), a urządzenie (mikroskop) jest umieszczone przed głową pacjenta, skierowane na miejsce, w którym przeprowadzane są manipulacje. Mikroskop umieszczony jest w takiej odległości od głowy pacjenta, aby nie odczuwał on niepotrzebnego dyskomfortu. Konstrukcja urządzenia pozwala na jednoczesną obserwację przez lekarza i asystenta (urządzenie jest elektroniczne, a obraz może być oglądany na monitorze).
Przyjrzyjmy się korzyściom, które się z tym wiążą:
- Zwiększa się skuteczność postępowania terapeutycznego. W przypadku leczenia próchnicy lub stanów prowadzących do zaawansowanej próchnicy (np. zapalenie miazgi zęba) lekarz musi usunąć chorą tkankę. Jest to bardzo ważne, aby zapobiec nawrotom choroby. Leczenie zębów pod mikroskopem Poznań może umożliwić pracę z dużą precyzją, aby usunąć chore i uratować chore i żywe tkanki zęba.
- Skuteczność i pewność leczenia endodontycznego jest znacznie zwiększona. Prawidłowe oczyszczenie kanału korzeniowego i jego uszczelnienie jest często kluczem do udanego leczenia. Jeśli na tym etapie zostaną popełnione błędy, wewnątrz korzenia zęba powstanie źródło zakażenia, które w końcu stanie się widoczne. Taki problem może prowadzić do utraty zębów.
- Eliminacja błędów i szkód powstałych w wyniku leczenia. Najczęściej są to perforacje zęba i złamane narzędzia wewnątrz kanałów korzeniowych. Użycie mikroskopu daje szansę na zamknięcie perforacji i usunięcie ciała obcego.
Praca bez mikroskopu
Podczas pracy bez mikroskopu lekarz musi w dużej mierze polegać na swoich zmysłach dotyku. Przy tego typu zabiegach ciągłe sprawdzanie wykonanej pracy za pomocą zdjęć rentgenowskich staje się jedynym sposobem kontroli wizualnej. Użycie mikroskopu daje również możliwość wizualnej orientacji bezpośrednio w procesie, ponieważ lekarz otrzymuje szczegółowy obraz (urządzenie zapewnia dwudziestokrotne powiększenie).